Jak skutecznie pozbyć się blizn?

Jak skutecznie pozbyć się blizn

Powstają zazwyczaj w skutek oparzeń, wypadków i operacji. Potrafią narazić na przykrość bez względu na wiek i płeć. Niepożądane pamiątki, blizny – czy są sposoby, żeby się ich pozbyć raz na zawsze?

Czym są blizny?

Blizna jest zmianą skórną, która powstaje w procesie gojenia po przebytym urazie. Od momentu jej powstania do około 12 miesięcy nazywa się ją „świeżą”, co oznacza, że nie jest do końca uformowana. W tym czasie w środku pojawiającej się blizny trwa kształtowanie włókien kolagenowych i elastycznych. – wyjaśnia Agnieszka Owczarek ekspert marki Noble Health. – To także najkorzystniejszy moment na ich zmniejszenie, a w niektórych przypadkach nawet całkowite wyeliminowanie. Żeby skutecznie walczyć z bliznami, trzeba sprawdzać wielu środków jednocześnie, dzięki temu szanse na powodzenie będą o wiele większe. Ograniczenie starych, rozległych zmian jest trudne, ale nawet wtedy można je spłycić i poprawić ich wygląd. – dodaje ekspert Noble Health.

Zapewnienie kolagenu

Dostawa z zewnątrz pobudza do pracy włókna kolagenowe. W praktyce wygląda to tak, że aktywny produkt przenika do kolejnych warstw skóry, napełnia jej braki, a przerośnięta tkanka blizn staje się jaśniejsza i bardziej wygładzona. Podobnie jak w przypadku rozstępów. – zaręcza Agnieszka Owczarek ekspert marki Noble Health. – Wzrost poziomu kolagenu wspiera także w walce z dużymi bliznami. Po kilkunastu tygodniach stosowania tabletek z kolagenem np. Class A Collagen brzegi znamion zostają zmiękczone, a sama blizna jest płytsza i kolorem zaczyna przypominać zdrową skórę.
Kolagenową kurację idealnie dopełniają maści

W sklepach i aptekach można odnaleźć wiele produktów, najtańsze kosztują kilka złotych. Czym się sugerować przy ich wyborze? Przede wszystkim rozmiarem i głębokością blizny. – odpowiada ekspert Noble Health. – Płytsze i mniej rozległe trzeba tylko smarować dwa razy dziennie kremami lub maściami na bazie allantoiny, heparyny sodowej i wyciągu etanolowego z cebuli. Okłady z plastrów cebuli to w dodatku domowy sposób naszych babć na usunięcie niechcianych znamion. Przy głębszych bliznach idealnie sprawdzają się produkty na bazie silikonu. Systematyczne stosowanie tego typu produktów ma działanie zmiękczające. Należy jednak pamiętać o tym, że kremować się można dopiero po kompletnym wygojeniu rany, na której nie będzie strupów.

Masaże

W czasie smarowania znamion warto jest pobudzać uszkodzoną skórę łagodnymi masażami. Masaż po pierwsze wywoła lepsze ukrwienie dotkniętego blizną miejsca, a po drugie, składniki aktywne z produktu będą mogły wniknąć w głębsze warstwy skóry. Taki zabieg nie musi trwać długo, wystarczy 5-6 minut dwa razy dziennie, do kompletnego lub częściowego wsiąknięcia kremu.

Peelingi

Idealnym sposobem na zmniejszenie zmian skórnych jest peeling. Przy mniej widocznych bliznach wystarczą domowe kuracje powtarzane 2-3 razy w tygodniu. Jednak w razie rozległych i starych znamion lepiej skierować się na serię profesjonalnych zabiegów. Możliwości jest całkiem sporo, niektóre z nich to: dermabrazja laserowa, mikrodermabrazja albo laser frakcyjny. Nie wolno kierować się modą. Dermatolog lub kosmetolog powinien dobrać rodzaj zabiegu do typu powstałej blizny. Profesjonalne peelingi  ścierają naskórek wraz z górnymi warstwami skóry. W ten sposób zostają pobudzone do pracy włókna kolagenowe, regeneracja skóry staje się szybsza, a blizny płytsze. – wyjaśnia ekspert Noble Health. – Po początkowych zabiegach skóra może piec i być lekko zaczerwieniona. Trzeba wtedy unikać dymu papierosowego, słońca i kosmetyków do makijażu.

Ochrona przed słońcem

Przez co najmniej rok od utworzenia blizny powinno się unikać wystawiania jej na promienie słoneczne. W niektórych kręgach panuje przekonanie, że zmiany skórne powinno się opalać, bo wtedy bledną. W rzeczywistości jest odwrotnie. Opalanie na słońcu albo w solarium może powodować przyciemnienia i powiększenia się blizny. – ostrzega ekspert Noble Health. – Oczywiście nie znaczy to, że przez rok trzeba ukrywać się przed słońcem. Z niebezpiecznym promieniowaniem UV można sobie poradzić wmasowując w zdefektowane miejsca kremy z filtrem.

0Shares

Dodaj komentarz