Stres oksydacyjny

stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny jest niebezpiecznym stanem, który może prowadzić do powstania wielu chorób, w tym nowotworów. Narażone są na niego osoby żyjące w stresie oraz słabo odżywiające się.

To stan zakłóconej równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami i antyoksydantami w organizmie ludzkim. Wolne rodniki i przeciwutleniacze naturalnie istnieją w organizmie, bo są niezbędne do wielu procesów życiowych. Kiedy dochodzi do podwyższenia się ilości wolnych rodników lub spadku aktywności antyoksydantów ma miejsce stres oksydacyjny.

Stres oksydacyjny jak rozpoznać?

Wszystko rozpoczyna się bardzo powoli. Czasem pojawia się ból głowy, zaparcia, wysypki skórne, kłopoty z trawieniem, bóle mięśni i stawów. To pierwsze objawy stresu oksydacyjnego. Nie wolno ich lekceważyć. Kolejny etap to już zmniejszenie się składników odżywczych we krwi np. witamin i mikroelementów. Wolne rodniki uszkadzają komórki, które nie mogą już przyswajać właściwej ilości składników odżywczych z pożywienia, co doprowadza do osłabienia organizmu. Następstwem stresu oksydacyjnego jest powstawanie stanów zapalnych w organizmie. Kiedy komórki zostają uszkodzone na skutek działania wolnych rodników, układ odpornościowy jest przeciążony. Tworzą się stany zapalne, które w efekcie końcowym prowadzić mogą do stworzenia się wielu niebezpiecznych chorób.

Stres oksydacyjny niepożądanie wpływa na zdrowie i wygląd.

Wolne rodniki w pierwszym etapie utleniają się w kwasy tłuszczowe błon komórkowych skóry, białka enzymatyczne i białka strukturalne. Na skutek tego dochodzi m.in. do osłabienia włókien kolagenu tworzącego skórę. Prowadzi to do wolniejszego gojenia się ran czy pojawienia się cellulitu i rozstępów na skórze. Z kolei utlenianie się cholesterolu LDL w śródbłonku naczyń krwionośnych prowadzi do rozwinięcia się blaszki miażdżycowej, a więc sprzyja chorobie wieńcowej, udarowi mózgu czy zawałowi serca. Wolne rodniki uszkadzają DNA przyczyniając się do powstawania nowotworów. Służąc też rozwojowi astmy oraz chorób zapalnych o charakterze przewlekłym. Najbardziej wystawiając się na szkodliwe działanie stresu oksydacyjnego są oczy oraz skóra.

 

Jak wygląda stres oksydacyjny – leczenie?

Trzeba w szczególności zdawać sobie sprawę, że jest to choroba i konieczna jest wizyta u specjalisty. To on postanawia jaką terapię należy zastosować. Z wyjątkiem tego można samemu zwalczać objawy stresu oksydacyjnego. Trzeba przede wszystkim zacząć wykorzystywać dietę bogatą w świeże owoce i warzywa. Warto też odstawić używki – papierosy i alkohol. Ponadto istotne kwestie to sport, odpoczynek i odpowiednia ilość snu. W wyniku aktywności fizycznej organizm wytwarza bowiem sporą ilość antyoksydantów, ale powinny być to przede wszystkim ćwiczenia relaksacyjne. Ostatnim istotnym szczegółem jest otoczenie,  w którym się występuje. Im więcej wdycha się skażonego powietrza, tym dodatkowo większą ilość organizm produkuje wolnych rodników.

0Shares

Dodaj komentarz