porcjapiekna.pl

opinie porady efekty
aminokwasy na włosy

Słabe włosy? To może być objaw niedoboru biotyny.

Najpowszechniejszą reakcją na zaobserwowanie osłabienia kondycji włosów, czy też ich wypadania, jest wyprawa do drogerii po szampon, którego etykieta obieca rozwiązanie powyższych problemów.

Tymczasem nie każdy rodzaj kłopotów z włosami da się rozwiązać poprzez zastosowanie odpowiedniego środka myjącego. Stan zdrowia włosów informuje nas o tym, co dzieje się w środku organizmu. Włosy wyraźnie osłabione mogą być więc oznaką poważnych niedoborów istotnych dla zachowania zdrowia substancji. Zaniepokoić powinno zwłaszcza ich nadmierne wypadanie. Kosmetyki nie poradzą sobie z tym problemem. O wiele lepiej jest sięgnąć po rozwiązanie, jakim jest biotyna na włosy.

Rola biotyny w organizmie człowieka

Pod chemiczną nazwą „biotyna” kryje się witamina B7, zwana również witaminą H. Jest dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem – bogate w nią są produkty spożywcze takie jak: orzechy włoskie i ziemne, migdały, mąka pełnoziarnista, grzyby, niektóre warzywa (marchew, pomidory, szpinak), owoce (banany, melony, brzoskwinie), soja, drożdże, wątroba zwierząt, żółtko jajek, sery, masło. Ponadto, witamina B7 jest w pewnym stopniu naturalnie syntezowana przez florę bakteryjną jelit.

Biotyna na włosy

Biotyna działanie na organizm człowieka ma wielorakie. Jej podstawowa rola przyniosła jej przydomek „witaminy piękna”. Od witaminy H bowiem zależy w ogromnej mierze kondycja skóry, włosów i paznokci, które w niemałym stopniu stanowią o urodzie. Jeśli chodzi o witaminy na włosy, biotyna jest zdecydowanie najważniejszą z nich. Jednak znaczenie biotyny w organizmie nie ogranicza się tylko do zapewniania pięknego wyglądu.

Biotyna pełni w ciele ludzkim rolę nośnika dwutlenku węgla. Uczestniczy w syntezie kwasów tłuszczowych i aminokwasów, odpowiada też za prawidłowy przebieg procesów glukoneogenezy. Witamina B7 bierze udział w wytwarzaniu protrombiny, która jest niezbędna dla należytej krzepliwości krwi. Biotyna ponadto wspomaga pracę tarczycy i jest konieczna dla właściwego wchłaniania kwasu askorbinowego, czyli witaminy C. Jak widać, biotyna właściwości ma bardzo zróżnicowane, ale wszystkie są istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Najbardziej zauważalny ma wpływ biotyna na włosy, skórę i paznokcie i to zmiany w ich obrębie powinny być sygnałem ostrzegawczym, że być może nastąpił w ostatnim czasie jej ubytek. Biotyna reguluje wydzielanie łoju przez skórę, wzmacnia płytkę paznokci oraz pobudza wzrost włosów i nadaje im zdrowy wygląd. Zatem objawy takie jak: łojotok, stany zapalne skóry, zmiana zabarwienia skóry, łuszczenie skóry, łamliwość paznokci, wypadanie lub osłabienie włosów, powinny zwrócić naszą uwagę.

Skutki niedoboru biotyny

Objawy związane z pogorszeniem kondycji włosów, skóry czy paznokci, to tylko część możliwych efektów niedoboru witaminy B7. Do niepożądanych skutków braku odpowiedniej ilości biotyny w organizmie należą również: bóle mięśni, drętwienie dłoni i stóp, podwyższenie cholesterolu we krwi, chroniczne zmęczenie, senność, rozdrażnienie.

Biotyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, charakteryzuje się krótkim okresem półtrwania. Powoduje to, że niemożliwe jest zgromadzenie jej zapasów w organizmie. Niedobory witaminy B7 występują wprawdzie relatywnie rzadko, jednak nie jest trudno do nich niechcący doprowadzić. Syntezę biotyny w jelitach osłabia stosowanie antybiotyków, niektórych innych leków, spożywanie alkoholu, picie kawy, palenie papierosów. Niedobór może się też pojawić, jeśli dieta przez pewien czas będzie zbyt uboga w biotynę. Konsekwencje mogą być poważne, dlatego ważna jest szybka reakcja.

Pierwsze ostrzeżenie

Zanim niedobór witaminy H zacznie siać spustoszenie w całym organizmie, najpierw da o sobie znać na zewnątrz. Pierwszymi oznakami obniżonego poziomu biotyny są pojawiające się problemy skórne i około-skórne. Dlatego, zamiast na widok większej niż zazwyczaj ilości włosów pozostałych na szczotce po czesaniu, udawać się na poszukiwania szamponu do zadań specjalnych, warto zastanowić się, czy to osłabienie włosów nie wynika przypadkiem z niedoboru biotyny. Na korektę diety może być już wówczas za późno, gdyż przyjmowane wraz z nią ilości witaminy H mogą okazać się niewystarczające do zniwelowania niedoboru. Rozwiązaniem tego problemu jest natomiast sięgnięcie po adekwatnie zbilansowane preparaty, zawierające biotynę. Odpowiednim wyborem będą na przykład witaminy na włosy, gdyż biotyna jest najczęściej ich głównym składnikiem. Biotyna tabletki, suplementy diety z biotyną, pomogą znormalizować poziom tej ważnej dla funkcjonowania organizmu witaminy.

W służbie pięknu

Od lat znanych jest wiele „domowych” sposobów na utrzymanie włosów, skóry i paznokci w dobrej kondycji. Maseczki na twarz, wcierki witaminowe i olejowe we włosy, moczenie paznokci w oliwie, zaparzanie i picie ziołowych herbatek – wszystkie te metody to sprawdzone i warte stosowania pomysły. Nie należy jednak zapominać, że to, jak wygląda skóra, włosy czy paznokcie, zależy przede wszystkim od procesów zachodzących wewnątrz naszego ciała. A na nie domowe procedury niestety nie mają wpływu.

Warto zrozumieć, jakie dokładnie biotyna działanie wywołuje w skórze głowy. Kumuluje ona mianowicie cząsteczki bio dostępnej siarki, po to, by następnie zasilić nimi, poprzez krew, macierz włosa (czyli jego korzeń). W macierzy włosa powstają wiązania siarkowe, które odpowiadają za silne i elastyczne spojenie łodygi włosa na całej jej długości. W macierzy włosa jest również wytwarzana masa keratynowa, która wypełnia przyrost łodygi. Proces ten odbywa się właściwie bezustannie. Dlatego też suplement diety, taki jak biotyna tabletki, ma bezpośredni wpływ na stymulowanie porostu włosów.

Aby uniknąć wystąpienia niedoborów biotyny, powinno się przyjmować ją profilaktycznie. Witamina B7 jest w zupełności bezpieczna dla ludzkiego organizmu, a wielokrotne badania potwierdzają, że nie jest możliwe jej przedawkowanie. Nawet przyjęcie znacznie większych dawek biotyny niż zalecane, nie wywołuje żadnych negatywnych skutków dla zdrowia. Korzyści z przyjmowania biotyny są zaś nieocenione. Nie tylko pozwala ona utrzymać poziom niezbędnej dla życia witaminy w równowadze, ale też zapewnia efekt pięknych włosów, promiennej skóry i mocnych paznokci.